Jedni zimę uwielbiają, inni jej nienawidzą. To jak zniesie ją Twój trawnik zależne jest od tego, jak przygotowałeś go do niskich temperatur. Paradoksalnie pokrywa śnieżna nie musi mieć destrukcyjnego wpływu na trawę, jeżeli jesienią zastosowało się nawóz fosforowo-potasowy, bez dodatku azotu, a także zadbało się o jego staranne uprzątnięcie z opadłych liści. Zdarza się jednak, że nie zdążymy tego zrobić, a więc trawnik narażony jest na gnicie. Warto zatem zastanowić się, co możesz zrobić dla Twojego trawnika, gdy zejdą śniegi.
Kiedy pojawia się na trawniku pleśń śniegowa?
Gdy trawnik pokrywa gruba warstwa śniegu, która wolno topnieje, zatem pojawia się zarówno wysoka temperatura, jak i wilgotność, są to idealne warunki dla rozwoju grzyba na trawie. Wtedy biała pleśń zaczyna pokrywać źdźbła trawy. Z czasem następuje ich zamieranie i pojawiają się brązowe plamy na trawniku. Nie brzmi to zbyt ciekawie, zwłaszcza jeśli do tej pory bardzo dbałeś o swój trawnik, dlatego warto zastanowić się, co możesz zrobić.
Jak można walczyć z pleśnią śniegową na trawniku?
Kiedy zauważy się niewielkie białe plamy na trawniku można wykorzystać specjalne preparaty do opryskiwania trawy, zwalczające pleśń śniegową. Niemniej jednak gdy widać już brązowe plamy nie pozostaje nic innego, jak usunąć martwą darń. Ponieważ rozwinął się grzyb nie wystarczy usunięcie samej trawy, gdyż razem z nią należy usunąć 5-centymetrową warstwę podłoża. Dzięki temu usunie się całą grzybnię. Wtedy należy założyć trawnik w tych miejscach od nowa. Należy zakupić świeże podłoże ogrodnicze, a także odpowiednią mieszankę traw. Jeśli szukasz wysokiej jakości produktów to polecamy Euro Ogród sklep ogrodniczy oferuje między innymi mnóstwo rodzajów traw, zarówno sportowych, specjalistycznych, uniwersalnych, jaki i odpornych na suszę, a także ziemię ogrodniczą odpowiednią zarówno pod trawnik, jak i na rabaty.
Jakie prace w ogrodzie należy wykonać po zimie?
Już wiesz jakie prace należy wykonać w związku z pojawieniem się pleśni śniegowej na trawniku. Pamiętaj o zastosowaniu jesiennego nawozu w kolejnym sezonie około sierpnia, a także ostatnim niskim koszeniu przed przymrozkami oraz usunięciu liści, aby sytuacja się nie powtórzyła. Po zimie jest bowiem wiele pracy w ogrodzie. To odpowiedni czas by zabrać się za wertykulację i aerację. Jeśli Twój trawnik szczęśliwie uniknął pojawienia się na nim grzyba, to jednak na pewno po zejściu śniegu widać martwą darń. Kiedy temperatura jest już dodatnia, warto zabrać się za pierwsze prace porządkowe, to znaczy usunąć martwą darń. Używanie ręcznych narzędzi powoduje znaczne zmęczenie, zwłaszcza jeśli masz duży trawnik, dlatego warto zdecydować się na wertykulator z aeratorem, który przyspieszy pracę. Można dzięki niemu usunąć filc z trawnika, który został założony przynajmniej 2 lata wcześniej. Na młodszych trawnikach wertykulacji się nie wykonuje. Aerację, czyli napowietrzanie gleby warto wykonać po wertykulacji. Jeśli przez dłuższy czas panowała susza, warto trawnik podlać.
Kiedy można nawozić trawnik po zimie po raz pierwszy i jaki rodzaj nawozu wybrać?
Aeracja umożliwi nie tylko wniknięcie wody wgłąb korzeni, ale pozwoli poprawić również strukturę gleby. Doskonale sprawdzi się tu piaskowanie, jeśli gleba jest nazbyt zbita. Gdy z kolei odczyn jest niski, to znaczy zbyt kwaśny, można przeprowadzić wapniowanie odpowiednią dawką produktu. Kiedy pojawią się pierwsze symptomy wzrostu trawy to już czas na nawożenie. Ale, gdy wcześniej wykonało się wapniowanie trzeba z tym poczekać przynajmniej 2 tygodnie. Oczywiście konieczny jest wybór nawozu zasobnego w azot, aby pobudzić trawę do wzrostu i spowodować szybsze zazielenienie się trawnika. Taki zabieg pozwoli również szybciej urosnąć trawie, która została wysiana w miejscach, gdzie trawnik uschnął i musiał zostać usunięty. Możesz zdecydować się albo na nawóz długodziałający albo typowo wiosenny, gdyż obydwa znajdziesz w sklepie ogrodniczym. Jeśli dodatkowo na trawniku jest problem z mchem, to również można znaleźć specjalistyczny nawóz do trawnika.
Pracy w ogrodzie po śnieżnej zimie, ale i takiej bezśnieżnej jest bardzo dużo. Dzięki odpowiednim zabiegom można jednak szybko uzyskać pięknie zazielenioną darń.