Co należy wiedzieć przed zakupem dyszy do opryskiwacza?

Opryskiwacze są to maszyny rolnicze, które wykorzystuje się we współczesnym rolnictwie. Pozwalają one między innymi skutecznie chronić posadzone przez rolników rośliny. Efektywność takiej ochrony w głównej mierze zależy od jakości sprzętu oraz dopasowania go do indywidualnych potrzeb danego gospodarstwa i uprawy. Każda osoba, która zaczyna swoją przygodę z opryskiwaczem zastanawia się na jakie dysze do opryskiwacza powinna się zdecydować.

Dysze do opryskiwacza

Dysze do opryskiwacza to bez wątpienia jedna z bardzo ważnych części urządzenia przeznaczonego do oprysku. Mają one ważne zadanie do wykonania, a mianowicie rozprowadzenie cieczy, na przykład nawozu oraz zabezpieczenie roślin przed atakiem intruza i wszelakimi chorobami. Odpowiednio dobrane dysze pozwolą dostosować odpowiedni sposób nawożenia przez dopasowanie kąta oprysku, czy ciśnienia z jakim nawóz będzie rozprowadzany na roślinach. Skuteczność oprysków w dużej mierze zależy od sprawności sprzętu, więc wszystkie elementy opryskiwacza muszą działać prawidłowo. Dlatego warto regularnie sprawdzać ich kondycję.

Powinniśmy zwrócić szczególną uwagę przede wszystkim na dysze, gdyż służą one do rozprowadzania oprysku. Wybierając taki element przyjrzyjmy się ich rodzajom, ponieważ dostępne są różne warianty. Ważne, aby dobrać odpowiednio dysze do danego sprzętu, bo tylko to da nam gwarancję prawidłowego rozprowadzenia cieczy po roślinach.

Jakie dysze wybrać?

Zastanawiając się nad zakupem dysz do opryskiwacza należy w pierwszej kolejności wziąć pod uwagę to, że takie elementy muszą pasować do danego modelu urządzenia. Oprócz tego warto przyjrzeć się jakości dostępnych komponentów. Z racji tego, że dysze do rozpylaczy wytwarzane są przez różnych producentów to mogą znacznie różnić się jakością, trwałością i skutecznością działania. Trwałość takich końcówek do rozpylania nawozu związana jest z materiałem, z którego zostały wykonane. Wyróżnić możemy pięć rodzajów materiałów wykorzystywanych do produkcji.

Nie mniej jednak najlepszą jakością wyróżniają się dysze wykonane ze stali nierdzewnej. Są one odporne na uszkodzenia, więc będą idealne do pracy w trudnych warunkach. Dysze mogą być również wykonane z polimeru, mosiądzu, a nawet ceramiki, jednak takie końcówki cechują się znacznie mniejszą wytrzymałością, a tym samym żywotnością. Są one również wrażliwe na niskie temperatury.

Ponadto poza materiałem, z którego są wykonane i parametrami technicznymi dysze do opryskiwacza dostępne są w różnej wersji kolorystycznej, co daje możliwość doboru koloru do danego sprzętu. Zatem jeżeli poszukujemy dyszy do opryskiwacza zwróćmy, także uwagę na takie elementy jak twardość wody i rodzaj preparatów, które będą używane. Twardość wody ma bardzo duże znaczenie, gdyż wtedy wymaga zastosowania specjalnych dysz. W gospodarstwach, gdzie jest twarda woda najlepszym rozwiązaniem będzie zaopatrzenie się w dysze ze stali, gdzie strumień cieczy jest trochę odchylony. Natomiast tam, gdzie jest miękka woda dobrze sprawdzą się dysze eżektorowe.

Dodaj komentarz