Montaż paneli fotowoltaicznych to jedno z najbardziej proekologicznych działań, które możemy podjąć, aby nasz dom spełniał założenia energooszczędnego lub pasywnego, a system grzewczy nie generował gazów, pyłów oraz innego typu zanieczyszczeń, które zatruwają powietrze. Instalacja fotowoltaiczna składa się z wielu elementów, które muszą być do siebie odpowiednio dopasowane. Kluczowy jest również montaż i przemyślana, zgodna z zaleceniami producenta eksploatacja.
Coraz więcej osób jest świadomych ekologicznie oraz posiada coraz szerszą wiedzę z zakresu techniki grzewczej. Efektem posiadania takiej wiedzy jest montaż coraz to nowocześniejszych systemów grzewczych oraz instalacji, które mają za zadanie ułatwić nam życie i codzienne funkcjonowanie oraz sprawić, że korzystanie z domu będzie łatwiejsze.
Dużo osób próbuje również uciekać przed rosnącymi cenami prądu oraz ogrzewania i decyduje się na montaż paneli fotowoltaicznych. Warto wiedzieć, że własna elektrownia słoneczna to najlepszy sposób na to, aby pozyskać darmowy prąd ze słońca.
Fotowoltaika to nie tylko panele na dachu
Myśląc o montażu instalacji fotowoltaicznej mamy przed oczami panele, które są jej najbardziej charakterystycznym elementem. Prawda jest jednak taka, że to tylko jeden z elementów, z których składa się cała instalacja. Musimy wymienić tu również inwerter, okablowanie, akcesoria dodatkowe – zabezpieczenia oraz konstrukcję stalową, na której montowane są panele.
W tej ekologicznej układance szczególną rolę odgrywają panele, ale również inwerter, którego zdaniem jest zamiana energii płynącej z promieni słonecznych na energię elektryczną, którą wykorzystujemy do zasilania sprzętu RTV oraz AGD. Inwerter jest niemalże sercem instalacji, od jego prawidłowego działania w dużej mierze zależy to, jaki będzie poziom funkcjonalności instalacji, czy domowa elektrownia pokryje całość zapotrzebowania na energię.
Zobacz także: http://www.agrotargi.com.pl/inwertery-fotowoltaiczne—co-warto-o-nich-wiedz—,1707,aktualnosc.html
Prawidłowy dobór inwertera
Doborem wszystkich elementów instalacji fotowoltaicznej zajmują się wykwalifikowane firmy. Współpraca z takim wykonawcą jest w zasadzie na wagę złota, gdyż gwarantuje odpowiednie zaprojektowanie instalacji, a to przełoży się na jej prawidłową pracę.
Najważniejsze zalety wyboru dobrej firmy to:
- określenie, do czego panele będą potrzebne,
- określenie jakości izolacji domu,
- określenie zapotrzebowania domu na energię,
- sprawdzenie, ile prądu zużywamy,
- skorzystanie z pomocy doświadczonej firmy, która porówna różne modele paneli,
- brak działania na własną rękę i kupowania sprzętu samemu.
Podczas projektowania instalacji zostanie również wybrany odpowiedni inwerter. To kluczowy dla montażu instalacji moment, gdyż system konwersji promieni słonecznych na energię elektryczną nie może przynosić strat. Zamiana prądu DC na prąd zmienny o częstotliwości AC musi odbywać się płynnie, w sposób bezpieczny, zgodny z instrukcją oraz zaleceniami producenta. W przeciwnym razie może dojść do spadku funkcjonalności, uszkodzenia instalacji i konieczności przeprowadzenia prac remontowych lub wymiany paneli. To oczywiście sprawi, że okres zwrotu całej inwestycji znacząco się wydłuży.
Jak widać na podstawie doboru inwertera, instalacja fotowoltaiczna musi być w odpowiedni sposób zaprojektowana, aby była bezpieczna i przynosiła klientowi realne korzyści.