Moc kwiatów zaklęta w kosmetykach

Nasze prababki i babki nie miały dostępu do nowoczesnych kremów, zapakowanych do zgrabnych pojemników, poustawianych w równym rzędzie w drogerii. Miały natomiast ogród, łąkę i las z całym ich bogactwem. Wykorzystywały nasiona, zioła, kwiaty, owoce, żeby uczynić skórę gładką, jasną, jędrną i zdrową. Współcześnie coraz śmielej sięgamy do tej sprawdzonej wiedzy, opartej na bliskości z przyrodą i wybieramy kosmetyki z naturalnymi składnikami. Wśród nich szczególnie wartościowe są kwiaty: pięknie wyglądają, wydzielają przyjemny zapach i do tego znaczna część z nich ma dobroczynne oddziaływanie na skórę: nawilża, łagodzi, zapobiega starzeniu, rozjaśnia. Warto zapoznać się z właściwościami kwiatów i przekonać się, który z nich sprawdzi się w naszej codziennej pielęgnacji. O ich niespotykanych właściwościach opowiada Anna Nocoń, kosmetolożka, kreatorka idei kosmetyki pozytywnej.

Królowa róż

Róża damasceńska jest nazywana królową róż. Może osiągać do 2 metrów wysokości i przeżyć do 50 lat. Z jej płatków i owoców kwiatu powstaje 90% olejków różanych, które mają zbawienny wpływ na skórę i niosą ukojenie przy najróżniejszych problemach i dolegliwościach. Już w starożytności odkryto skuteczne działanie wyciągów z róż, choć do Europy te kwiaty dotarły dopiero w XIII wieku, przywiezione z Ziemi Świętej przez Krzyżowców. Od tamtej pory znajdują zastosowanie w kosmetyce i aromaterapii. Olejki różane, z uwagi na zawarte w nich kwasy tłuszczowe, witaminy, kolagen i szereg minerałów stosowane są przede wszystkim w zapewnieniu skórze właściwego nawilżenia. Sprawiają, że skóra pozostaje miękka i elastyczna, bez śladów łuszczenia się. Doskonałym rozwiązaniem jest też dodawanie ekstraktu z róży do preparatów przeciwzmarszczkowych, bo zawarty w wyciągu kolagen, wspiera odbudowę utraconego białka. Skóra twarzy odzyskuje gładkość, a zmarszczki mimiczne zostają wypełnione. Kosmetykiem, w którym róża damasceńska gra pierwsze skrzypce jest krem na dzień, dla osób typu PITTA z linii LAKSHMI Ajurweda. Jego bogata i esencjonalna konsystencja sprawia, że każda aplikacja przenosi nas do dzikiego ogrodu. Innym ważnym efektem działania olejków różanych jest łagodzenie podrażnień, także tych trądzikowych i wygładzanie blizn oraz rozjaśnianie przebarwień. Kojące właściwości ekstraktu z róży są pomocne przy leczeniu poparzeń słonecznych. Olejki różne z uwagi na przynoszące skórze zbawienne efekty w najróżniejszych dolegliwościach, są drogocennym składnikiem płynów, kremów, balsamów, szamponów. Bywają stosowane bezpośrednio na skórę lub wdychane. Ważną właściwością ekstraktu z róży jest jego obezwłądniający zapach. Szczególnie wspomniana róża damasceńska wydziela przyjemną, słodkawą woń, która ma działanie aromaterapeutyczne, koi nerwy, a także bywa wykorzystywana jako afrodyzjak. Pielęgnacja SERUM z serii PITTA by LAKSHMI zapewnia właśnie takie doznania.

Niezwykły kwiat lotosu

Tego kwiatu nie spotkamy na polskich łąkach czy rozlewiskach. Jednak, jak już zdarzy nam się na niego natknąć, zachwycić może nas nie tylko swoim pięknem rozległą gamą zastosowań w medycynie, do celów spożywczych oraz w kosmetyce.

Lotos to kwiat, który był czczony w starożytnym Egipcie. W buddyzmie i hinduizmie jest uważany za świętą roślinę. Niezwykłe właściwości tego kwiatu wiążą się ze zdolnością rośliny to „samooczyszczania się”. Skład chemiczny liści oraz budowa strukturalna zapobiegają ich moknięciu, przez co spływające po ich powierzchni krople wody, zbierają zanieczyszczenia.

Kwiat lotosu zawiera składniki mineralne, witaminy oraz białko. Dzięki zawartości substancji zwanych pelifenolami lotos oddziałuje energetyzująco i tonizująco. Uniwersalne działanie lotosu sprawia, że często wykorzystuje się go do produkcji preparatów przeznaczonych dla wszystkich rodzajów cery. Właściwości antyoksydacyjne sprawiają, że używanie kosmetyków z lotosem, koi problemy skórne typu trądzik i łagodzi podrażnienia. Silne oddziaływanie składników zawartych w kwiecie lotosu sprawia, że nawet najbardziej wymagająca skóra staje się nawilżona, jędrna i wygładzona jak np. po zastosowaniu regenerującego kremu do ciała LOTOS Lakshmi o bardzo bogatej konsystencji i słodkim zapachu.

Malownicza Malwa

Kwiat jest w Polsce doskonale znany i lubiany ze względu na ładne, malownicze kwiaty, zdobiące przydomowe ogrody. Początkowo kwiat spożywano jako jarzynę w sałatkach i zaparzano herbatę z liści malwy. Znane jest też lecznicze działanie naparu do leczenia nieżytów nosa i górnych dróg oddechowych.

Z czasem kwiat został doceniony w kosmetyce ze względu na właściwości natłuszczające, zmiękczające i ochronne. Wykorzystuje się wyciąg z liści i kwiatów malwy, która też nosi nazwę ślaz dziki. Uzyskiwany w tym procesie śluz, odgrywa rolę nawilżającą i odżywiającą. W śluzie zawarte są składniki mineralne i kwasy organiczne oraz witaminy A, B1 i C, tworzące płynny żel. Działanie tego naturalnego żelu jest niezwykłe, gdyż zawarta w nim woda ma tendencję do powolnego uwalniania się, przez co w sposób skuteczny nawilża skórę.

Dzięki tym właściwościom ekstrakt z malwy wykorzystywany jest do produkcji kosmetyków nawilżających i nawadniających. Potwierdzono jego działanie odświeżające i łagodzące. Wyciąg działa też ściągająco, odświeżająco, łagodzi stany zapalne, zmiękcza i wygładza powierzchnię skóry. Preparaty z wyciągiem z malwy świetnie sprawdzają się do skóry suchej, zmęczonej i wrażliwej, ale także tej z pękającymi naczynkami.

Piękny, acz pospolity kwiat dzięki swoimi rozlicznym właściwością urasta do rangi niezwykłego i drogocennego skarbu dla naszej urody i zdrowia. Jest jednym ze składników odbudowującego szamponu z linii PITTA Centella Asiatica.

Łagodząca arnika górska

Kwiatem mniej znanym niż malwa, ale również spotykanym w Polsce jest arnika górska. Obecnie roślina jest pod ochroną i można ją pozyskiwać tylko z kontrolowanych upraw. Kwiat doceniany był już w średniowieczu ze względu na swoje właściwości lecznicze, uważane czasem za magiczne. Na dobroczynnym działaniu kwiatu poznała się jedna z najbarwniejszych postaci tego okresu – Św. Hildegarda.

Obecnie w produkcji kosmetycznej wyciąg z arniki górskiej jest wykorzystywany do preparatów nawilżających i łagodzących, ale także do walki z pękającymi naczyńkami i cellulitem oraz obrzękami. Składnik jest dodawany do kremów, maści i żelów do stosowania zewnętrznego i oprócz działania kosmetycznego, wykorzystuje się także do leczenia siniaków, obtarć stanów zapalnych, odmrożeń i oparzeń. Wyciąg z kwiatu sprawdza się także przy dolegliwościach reumatycznych i ukąszeniach owadów. Jest składnikiem odświeżającego żelu do golenia stworzonego we włoskiej manufakturze kosmetyków naturalnych LAKSHMI.

Oczy piękne niczym chabry

Kolejnym kwiatem z polskich łąk jest chaber, chwast polny, który ma także zastosowanie w lecznictwie i pielęgnacji urody. Ta pospolita roślina o pięknym kolorze jest doceniana od wieków, z uwagi na dobroczynne oddziaływanie na wzrok i okolice oczu. Jest jednym z kluczowych składników mleczka oczyszczającego z linii PITTA by LAKSHMI.

W kosmetyce sprawdza się także wytwarzana z kwiatów woda chabrowa, która działa przeciwobrzękowo i łagodząco na delikatną skórę okolic oczu. Z uwagi na kojące właściwości woda chabrowa nadaje się do każdego typu rodzaju cery, a przemywanie zmęczonych i zaczerwienionych oczu tym preparatem, przynosi natychmiastową ulgę.

Preparaty z wyciągu z chabra można często spotkać w sklepach z naturalnymi kosmetykami i sklepach zielarskich.

Moc kwiatów na co dzień

Koncerny kosmetyczne coraz częściej stosują naturalne składniki do produkcji kosmetyków. Chętnie sięgają po kwiaty królowe naszych lasów i ogrodów. Na rynku istnieją także niewielkie manufaktury z produkcją kosmetyków naturalnych, gdzie możemy znaleźć produkty, bazujące na naturalnych substancjach aktywnych, w tym kwiatach. Jedną z firm, która z sercem tworzy kosmetyki z natury, jest włoska marka kosmetyków ajurwedyjskich Lakshmi. Wystarczy zrobić test na stronie https://www.annanocon.pl/test-lakshmi/ i dobrać personalnie dopasowane kosmetyki dla potrzeb swojej skóry. Każda linia VATA, PITTA i KAPHA oraz ANTY AGING zostały przygotowane na podstawie wybranych właściwości składników.

Dodaj komentarz