Nowe oblicze stylu loftowego

Cegła, beton i ciemne kolory to elementy charakterystyczne dla wnętrz urządzonych w stylu loftowym. Co jeśli jednak chcemy odejść od tego wzorca i odświeżyć utarte schematy, zwłaszcza gdy urządzamy mniejsze pomieszczenia? Dobrym rozwiązaniem może być wybór jasnej kolorystyki wnętrza i dodatków, które minimalistycznym przestrzeniom nadadzą lekkości, a także sprawią, że przestrzeń będzie wyglądała na większą niż jest w rzeczywistości. Warto postawić także na odpowiednie skrzydła drzwiowe, które podzielą wnętrze, nie niwelując wrażenia przestronności.

Styl loftowy w jasnej odsłonie

Pomimo, że okres największej popularności stylu loftowego przypadał na lata 60. i 70. XX wieku, obecnie nadal posiada on szerokie grono wielbicieli, którzy z nostalgią patrzą na industrialne aranżacje wnętrz minionego stulecia. Wszystko za sprawą charakterystycznych dla adaptacji poprzemysłowych przestrzeni elementów jak wysokie sufity, surowo wykończone ściany, czy widoczne elementy konstrukcyjne, które podkreślają ich wielkomiejski charakter i pochodzenie stylu. Typowe dla urządzenia  tego rodzaju wnętrz jest wykorzystywanie materiałów, które podkreślą ich surowy charakter, takich jak cegła, szkło, beton architektoniczny, metal czy drewno.

Choć utarło się przekonanie, że styl loftowy wiąże się z ciemną kolorystyką opartą na czerni, brązie i szarości, przełamanymi za pomocą kontrastów, np. poprzez wykorzystanie białych elementów to styl loftowy ma także swoje jaśniejsze oblicze. Z wykorzystaniem jasnych barw, dodatków i mebli utrzymanych w stonowanej kolorystyce w łatwy sposób możemy nadać industrialnemu wnętrzu świeżości i ciepła, przełamując tym samym jego surowość. Takie rozwiązanie będzie również korzystne w przypadku urządzania mniejszych pomieszczeń, w których zbyt ciemne barwy w i tak już ograniczonej przestrzeni spowodują niepotrzebne wrażenie ciężkości. Z pomocą odpowiednich dodatków, takich jak lustra, które optycznie powiększą przestrzeń oraz odpowiedniemu doświetleniu w postaci lamp, żyrandoli lub drobnych światełek dodających wnętrzu nastrojowego charakteru, styl loftowy może być z powodzeniem zastosowany nawet w niewielkich pomieszczeniach.

Własna przestrzeń z zachowaniem przestronności

Idea stylu loftowego oparta jest na dużych, otwartych przestrzeniach, należy jednak pamiętać, że domy i mieszkania powinny być przede wszystkim funkcjonalne i zapewniać domownikom prywatność czy możliwość odosobnienia. Znalezienie odpowiednich drzwi, wpisujących się w założenia tej koncepcji, spełniających jednocześnie swoją funkcję może być dużym wyzwaniem dla miłośników stylu industrialnego, obawiających się wizualnego pomniejszenia i ograniczenia przestrzeni. Oferta firmy ERKADO zawiera szeroki wachlarz skrzydeł drzwiowych, które doskonale wpiszą się w estetykę stylu loftowego, zapewniając komfort użytkowania i oferując dodatkowe walory estetyczne.

Drzwi ERKADO dostępne są w wyjątkowo trwałych i odpornych na uszkodzenia okleinach z serii GREKO, PREMIUM i CPL, które dzięki szerokiej ofercie kolorystycznej pozwolą na dopasowanie skrzydeł drzwiowych zarówno do tradycyjnej jak i jasnej odsłony stylu loftowego, pozwalając na stworzenie idealnego wnętrza na własnych zasadach. Szeroka gama kolorystyczna dostępnych oklein pozwoli również na oryginalne wystylizowanie wejścia do pomieszczeń np. poprzez wybór odmiennych oklein na ościeżnice i skrzydła drzwiowe, czym możemy wpłynąć na stopień uspójnienia wnętrza lub podkreślenia jego fragmentu.

Model MISKANT, dostępny w okleinach w odcieniach bieli i szarości oraz tych nawiązujących do wyglądu kory sosny czy klonu, jak np. SOSNA BIAŁA GREKO czy KLON SZARY PREMIUM, doskonale wpisze się w jasną odsłonę stylu loftowego. Zawarte w drzwiach szklenie sprawi, że nie obciążą one wnętrza, a dzięki możliwości wyboru między szkleniem mlecznym i przezroczystym drzwi mogą zostać zamontowane w rożnych pomieszczeniach w zależności od tego, jak dużego stopnia prywatności w nich potrzebujemy. W przypadku mniejszych pomieszczeń, w których przestrzeń na wprowadzenie ewentualnych dodatków jest ograniczona, doskonale sprawdzi się model ORCHIDEA. Charakterystyczne, duże przeszklenie dostępne w wersji matowej lub bezbarwnej nada industrialnemu wnętrzu dodatkowej elegancji, jednocześnie stając się ozdobą wnętrza za sprawą przykuwających wzrok aplikacji, dostępnych w wersji czarnej lub złotej. Dla osób chcących wprowadzić do swoich wnętrz jak najwięcej przestronności i światła ciekawym rozwiązaniem będą natomiast szklane skrzydła drzwiowe GRAF. Szkło dostępne w wersji mlecznej i bezbarwnej z możliwością dodania czarnych lub białych aplikacji wewnętrznych zapewni bardzo subtelny podział przestrzeni, nie burząc jej jedności. Surowość modelu, współgrająca z założeniami stylu loftowego może być dodatkowo podkreślona poprzez zamontowanie stalowej ościeżnicy, która jednocześnie zbalansuje lekkość szkła i osadzi je w pomieszczeniu.

Dodaj komentarz