Ogórek melonowy – wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji

Ogórki melonowe to ciekawe rośliny, które coraz częściej goszczą w polskich ogrodach. Są one bardzo cenione i chętnie uprawiane w Stanach Zjednoczonych i niektórych państwach azjatyckich. Co warto wiedzieć o uprawie ogórka melonowego? Jakie wymagania posiada ta roślina?

Ogórek melonowy – co to za roślina?

Ogórek melonowy to roślina, której owoce z wyglądu bardzo przypominają ogórki (w smaku jest on połączeniem ogórka z melonem). W rzeczywistości jest to odmiana melona. Ogórek melonowy posiada gładką i lekko omszoną skórkę o barwie jasnozielonej. Zastosowanie tej rośliny jest takie samo jak w przypadku zwykłych, znanych nam ogórków – jedyne co różni te rośliny to bardziej zwarty miąższ ogórków melonowych. Miejscem pochodzenia ogórka melonowego jest Pakistan. Uprawy tej rośliny rozpoczęły się w XV wieku w takich krajach jak Armenia, Turcja, Egipt. W zależności od odmiany ogórki melonowe mogą być wydłużone lub pękate (kształt nie ma wpływu na ich walory smakowe). Ogórki melonowe zakwitają drobnymi, żółtymi kwiatami. Podczas wzrostu roślina tworzy rozłogi.

Co warto wiedzieć o uprawie ogórka melonowego?

Choć ogórki melonowe wydają się nam roślinami egzotycznymi, w rzeczywistości nie sprawiają większych problemów w uprawie. Możemy sadzić je do gruntu, uprawiać pod osłonami. Nadają się również do uprawy w pojemnikach na balkonach i tarasach.

Jeżeli chcemy cieszyć się obfitymi plonami, zarezerwujmy dla ogórka melonowego stanowisko słoneczne i dobrze osłonięte od wiatru. Ogórek melonowy jest rośliną pnącą, dlatego przy każdej sadzonce warto zamontować specjalne oparcie, po którym będzie mogła się piąć.

Podłoże, w którym posadzimy ogórki melonowe musi być żyzne i przepuszczalne (jeśli gleba w naszym ogrodzie jest uboga w składniki pokarmowe, możemy ją wzbogacić przy pomocy naturalnych nawozów). Idealne pH waha się od 6 do 7,3.

Ogórki melonowe nie są roślinami dla ogrodników, którym zdarza się zapomnieć o podlewaniu. Potrzebują one regularnego i obfitego nawadniania (zbyt mała ilość wody sprawi, że smak owoców będzie nieprzyjemny – rośliny przesuszone zaczynają gorzknieć). Doświadczeni ogrodnicy radzą osobom, które chcą uprawiać ogórki melonowe, jednak nie zawsze są w stanie zapewnić roślinom regularne nawadnianie zastosowanie specjalnego hydrożelu, którego celem jest magazynowanie wilgoci.

Ogórki melonowe można rozmnażać przez wysiew bezpośrednio do gruntu, a także przez rozsadę

Wysiew nasion bezpośrednio do gruntu powinien mieć miejsce w drugiej połowie maja, kiedy ryzyko przymrozków będzie już znikome (rośliny nie są odporne na mrozy). W przypadku nagłego obniżenia temperatury możemy chronić nasze uprawy przy pomocy agrowłókniny.

Jeżeli interesuje nas uprawa z rozsady, wysiewamy nasiona ogórka do doniczek znajdujących się w temperaturze pokojowej. Możemy zrobić to już w połowie kwietnia. Rośliny przesadza się do gruntu w maju.

Ogórki melonowe nie są wolne od szkodników i chorób roślin. Możemy ograniczyć ryzyko zachorowania lub inwazji szkodników unikając sadzenia ogórków melonowych na stanowiskach (a także w sąsiedztwie), gdzie rosły wcześniej inne warzywa zaliczane do rodziny dyniowatych. Szkodniki, które szczególnie upodobały sobie ogórki melonowe to ślimaki, przędziorki i mszyce. Należy przygotować się również na ryzyko takich chorób jak mączniak rzekomy, zgorzel siewek czy bakteryjna plamistość ogórka.

Jeżeli chcemy cieszyć się doskonałej jakości ogórkami melonowymi, powinniśmy uprawiać je z nasion pochodzących od sprawdzonych producentów.

Dodaj komentarz