Prostota, minimalizm, geometryczne kształty, nawiązania do naturalnych surowców oraz starannie dobrane rośliny i drzewa to najkrótszy przepis na idealny nowoczesny ogród. Podpowiemy, jak go zaaranżować.
Sercem nowoczesnego ogrodu jest bez wątpienia taras, gdyż to właśnie na nim skupia się życie towarzyskie i większość naszych aktywności wiosną i latem. Stanowi on przedłużenie salonu w ogrodzie i to od niego prowadzą ścieżki do różnych jego zakątków. Alejki zwykle tworzą zwartą płaszczyznę lub są budowane metodą step by step. Polega ona na rozmieszczeniu płyt na odległość ludzkiego kroku i wypełnieniu przestrzeni między nimi drobnym grysem lub trawą. Oprócz ścieżek ważnymi elementami składowymi przydomowych aranżacji są również murki, obrzeża i palisady. Z ich pomocą podzielimy przestrzeń na strefy funkcjonalne i stworzymy unikatowe donice. Natomiast przy pomocy betonowych obrzeży, donic i ogrodzeń uzupełnimy kompozycję o kolejne niezwykle istotne elementy. Aby jednak stworzyć ogród marzeń, potrzebujemy także odpowiednich roślin, które harmonizują z nowoczesnym stylem naszej posesji.
Serce ogrodu i jego arterie
Przed posadzeniem roślin, musimy dla nich stworzyć odpowiednią przestrzeń, a więc wykonać projekt naszego idealnego ogrodu. Jego sercem będzie taras, którego nawierzchnię wykonamy z płyt o geometrycznych kształtach utrzymanych w szarej tonacji. W tym roku bardzo modnym rozwiązaniem są płyty o kształcie heksagonu, czyli plastra miodu, takie jak np. Polbruk Exa. Na popularności zyskuje układanie płyt w tzw. jodełkę, czyli wzór znany już od starożytności. W dalszym ciągu „na czasie” są również płyty o dużym formacie (Polbruk Magna). Ciekawym pomysłem na aranżację alejek będą z kolei rozwiązania Polbruk Linea i Lira. Obydwa nawiązują swoim wyglądem do naturalnych surowców. Pierwsze z nich doskonale imituje trawertyn, czyli skałę osadową, którą dawniej można było często spotkać w prestiżowych przestrzeniach miejskich, takich jak rzymskie Koloseum, Bazylika św. Piotra w Rzymie czy znajdująca się tuż przy niej kolumnada wokół placu Św. Piotra. Lira to z kolei produkt potocznie nazywany betonową deską. W tych słowach nie ma absolutnie przesady, ponieważ do złudzenia przypomina ona drewno, z widocznymi słojami, sękami i fakturą. Jednak w przeciwieństwie do naturalnego surowca jest bardziej trwała i nie wymaga tylu zabiegów konserwacyjnych. Obydwie płyty można układać metodą step by step Cieszy się ona coraz większą popularnością. Przestrzeń pomiędzy płytami w nowoczesnym ogrodzie najczęściej wypełnia idealnie zielony i przystrzyżony trawnik lub drobny biały grys. Stanowią one naturalny kontrast dla utrzymanych w szarej tonacji płyt. Tego rodzaju kompozycjom doda uroku boczne oświetlenie. Nowoczesny ogród to jednak nie tylko taras stanowiący przedłużenie salonu oraz alejki zatopione w morzu zielonej trawy.
To, co dodaje smaku
Nowoczesny ogród to również przestrzeń dla wielu roślin, takich jak ozdobne trawy czy kompozycje bylin tworzących suche ogrody deszczowe, a także roślinność rozmieszczona punktowo, na przykład karłowate drzewka o symetrycznym pokroju. Roślinność jest prawdziwą perłą w koronie nowoczesnego ogrodu, która wymaga odpowiedniej i eleganckiej, a jednocześnie minimalistycznej oprawy. Odpowiedzią na tę potrzebę są betonowe murki oraz palisady. Przy użyciu tych produktów wykonamy obrzeże rabaty oraz donice. Jednym z przykładów takich funkcjonalnych rozwiązań może być murek Albero. Jest on nowoczesną wariacją dobrze znanych murków granicznych, które ciągną się kilometrami na polach południowej i zachodniej części Europy. Występuje on w odcieniach szarości, takich jak alpen (melanż czerni i szarości) oraz brenta (piaskowo-biało- grafitowy). Albero to bardzo modne rozwiązanie dedykowane nowoczesnym aranżacjom. Świetnie sprawdzi się jako donica z zasianą w środku ozdobną zieloną trawą lub berberysem. Dla lepszego kontrastu wokół roślin można wysypać białe kamienie. Albero umożliwia również budowę elementów małej architektury, takich jak kaskady czy obudowy niecek fontann. W ten sposób można wprowadzić do naszego ogrodu płynącą wodę, która koi nerwy po ciężkim dniu pracy.
Jako donice doskonale sprawdzą się palisady Łamana, Zen, czy Hestra ale zbudujemy z nich również murek ogrodowy. Ich atutem jest zróżnicowana wysokość elementów oraz kolorystyka utrzymana w odcieniach szarości i brązów. Pozwala to tworzyć donice o stopniowanej wysokości (Zen – 30, 40, 60, 80, 100 i 120 cm; Łamana – 30 i 50 cm, Hestra – 60, 80 i 100 cm), dostosowując je do zmian wysokości terenu. W stworzonych w ten sposób przestrzeniach możemy umieścić karłowate drzewka, takie jak klon palmowy, brzoza brodawkowata czy wawrzyn szlachetny, lub kwitnące krzewy, jak np. hortensje. Oczywiście wszystko zależy od ilości miejsca, którym dysponujemy. Jeśli mamy więcej powierzchni, można się pokusić o budowę suchego ogrodu deszczowego, dla którego ramą będą właśnie palisady. To modne rozwiązanie pozwalające na retencję wody i jednocześnie zasadzenie ciekawie prezentujących się roślin, takich jak skrzyp zimowy, kosaciec syberyjski, mięta wodna czy tojeść rozesłana.
Kropka nad „i”
Z kolei idealną kropką nad „i” dla nowoczesnej aranżacji ogrodu będzie system ogrodzeniowy Murro. Składa się on z pustaków betonowych o gładkiej fakturze i w dość dużym formacie (rozmiar 20×50,4 cm, wysokość 20 cm). Pozwala na wzniesienie ogrodzenia ażurowego lub pełnego, do którego można dodatkowo przymocować stalowe linki na rośliny pnące, takie jak zielony winobluszcz, bluszcz czy wspaniale kwitnącą wisterię. Zielone liście doskonale zaprezentują się zwłaszcza na murze zbudowanym z elementów Murro w kolorze grafitowym lub stalowym.