Przygotowanie przed sezonem – ostrzenie noża do kosiarki!

Każdy szanowany ogrodnik powinien posiadać wysokiej jakości kosiarkę. Jest to sprzęt, który ułatwi nam pracę i przyczyni się do odpowiedniego zadbania o nasz ogród. Utrzymanie schludnego trawnika to wizytówka domu, którą możemy się chwalić naszej rodzinie czy znajomym! Co jednak, w przypadku gdy nóż w kosiarce stępił się, albo naszła na niego rdza? Czy potrzebna będzie nam pomoc fachowca? Albo konieczna będzie wymiana noża? Niekoniecznie – w dzisiejszym artykule, wyjaśnimy jak zrobić to własnymi rękoma! Zapraszamy do lektury.

Rdza na nożu kosiarki – jak ją usunąć?

Mimo dbania o nasze sprzęty, w tym kosiarkę, każda rzecz w końcu ma swoje granicę.  To naturalny efekt częstego korzystania z urządzenia, szczególnie jeśli nasz trawnik jest wyjątkowo duży. Oczywiście naostrzenie noża do kosiarki nie sprawia większych problemów, a pozwala nam też ocenić jego stan pod względem ewentualnej korozji.

Po odkręceniu noża od kosiarki możemy zauważyć delikatne plamki rdzy na ostrzu. Nie musimy się jednak obawiać o to, że nadaje się już do wyrzucenia – przed rozpoczęciem ostrzenia wystarczy usunąć ślady korozji przy pomocy stalowej wełny lub szczotki. Po naostrzeniu i wyważeniu nóż do kosiarki nadaje się już do ponownego użytku. Nie zaszkodzi jednak pokryć go specjalnym preparatem, dzięki któremu osadzanie się rdzy będzie utrudnione, co znacznie przedłuży jego pracę.

Ostrzenie noża kosiarki

Nóż do kosiarki to ten element urządzenia, który zużywa się zdecydowanie najszybciej. Jeśli teren wokół naszego domu jest dość rozległy, to oczywiste, że w sezonie wiosenno-letnim często musimy sięgać po sprzęt ogrodniczy. Tym sposobem nawet nowy nóż może szybko się stępić, nawet gdy odpowiednio o niego dbamy. Trzeba bowiem pamiętać, żeby usuwać z trawnika takie przedmioty jak kamienie czy zabawki dziecięce, które mogą uszkodzić nóż.

Ostrzenie noża w kosiarce nie wymaga konsultacji ze specjalistą. Wystarczy podążać za kilkoma prostymi krokami, dzięki którym sprawimy, że ostrze znowu będzie w doskonałej kondycji:

  • najpierw należy zdjąć śrubę, która przytwierdza nóż do silnika,
  • następnym etapem jest dokładne oczyszczenie noża z zabrudzeń,
  • jeśli na nożu dostrzegamy ślady rdzy, należy je usunąć szczotką bądź przy pomocy wełny stalowej,
  • ostatecznie nóż ostrzymy, korzystając ze szlifierki lub pilnika – trzeba pamiętać, że robi się to tylko z jednej strony, tak by tnąca krawędź była spiczasta.

Więcej niezbędnego sprzętu do twojego ogrodu znajdziesz na https://ogrodexmilicz.pl

Dodaj komentarz