Stwórz ogród przyjazny pszczołom

Trudno wyobrazić sobie ogród bez pszczół. To właśnie tym małym, pożytecznym owadom zawdzięczamy wspaniałe kwiaty i owoce. 20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół, ustanowiony przez ONZ. To dobry pretekst,  aby zastanowić się nad tym co możemy sami zrobić dla tych małych pomocników.

Zagrożone gatunki

Oprócz pszczoły miodnej istnieją setki gatunków dzikich pszczół (ponad 470 w samej Polsce), które razem spełniają niezwykle ważne zadanie – zapylają odwiedzane kwiaty i w ten sposób wraz z innymi pracowitymi owadami zapewniają przetrwanie około 90 % wszystkich dzikich i uprawnych roślin na całym świecie. Jednak coraz więcej gatunków dzikich pszczół ginie, a ponad połowa jest obecnie uważana za zagrożoną. Jednym z powodów jest monokulturowe rolnictwo przemysłowe, które powoduje spadek różnorodności roślin, a tym samym niszczy owadzie źródła pożywienia, do tego dochodzi stosowanie pestycydów i brak miejsc lęgowych. Tymczasem nasi mali pomocnicy nie mają wysokich wymagań, potrzebują tylko trzech rzeczy: • miejsca do gniazdowania, właściwego dla danego gatunku pszczół, • materiału odpowiedniego do budowy gniazda, • roślin dostarczających pyłek i nektar.

Zapewnij domek dla pszczół

Około trzy czwarte wszystkich dzikich pszczół gniazduje w ziemi, często wymagają specjalnych warunków pod względem rodzaju gleby, światła i roślinności. Rozmnażają się w prostych norkach, które wygrzebują w odsłoniętej powierzchni ziemi lub na słonecznych zboczach. Ale ucieszą się też z domku dla owadów, które możemy ustawić w naszych ogrodach. Dobrze, aby taka kwatera była umieszczona w osłoniętym i suchym miejscu w pobliżu roślin bogatych w nektar i pyłek, na przykład na łące kwietnej. Taki domek dla pszczół możemy zbudować sami, wykorzystując różne materiały jak np. cegły dziurawki, roztłuczone gliniane skorupy, drewniane klocki z wywierconymi otworami.

Zadbaj o łąkę kwietną

Najprościej jest zasiać w ogrodzie ekologiczną mieszankę nasion rodzimych dzikich kwiatów i ziół. To prawdziwy raj dla pszczół. Orliki, chabry, maki czy astry to tylko niektóre kwiaty, które przyciągają wzrok jaskrawymi kolorami i stanowią bogate źródło pokarmu dla owadów od wiosny do jesieni. Polne kwiaty są zwykle bardzo wytrzymałe i rosną na ubogiej glebie, co sprawia, że ich ​​pielęgnacja jest wyjątkowo łatwa.

Do założenia łąki kwietnej z pewnością przyda się siewnik SolidTM. To wszechstronne narzędzie, które może być używane przez cały rok. Latem można nim rozsiewać nasiona oraz rozrzucać nawóz, a zimą np. rozsypywać sól. Obracane pokrętło pozwala na łatwą regulację dozowania w zależności od zastosowania granulatu.

Nie tylko ogród

Jeśli nie masz ogrodu, ale za to balkon czy taras zwróć uwagę na nasturcje, żmijowiec, dzwonki, czosnki ozdobne, lwie paszcze i pachnąca lawenda, a także kwitnące zioła kuchenne, takie jak tymianek, hyzop czy cząber. To kwiaty, które nie tylko pięknie ozdobią Twój balkon, lecz także pomogą dzikim pszczołom. Mieszanki nasion dzikich kwiatów można z powodzeniem uprawiać w większych donicach lub skrzynkach balkonowych. Tak więc, nawet na najmniejszej przestrzeni, wiele gatunków dzikich pszczół może czuć się jak w domu.

Przy sadzeniu roślin na balkonie sprawdzi się npłopatka do siania Fiskars. Produkt składa się z czterech podstawowych elementów – łopatki, rysika, poszerzacza i narzędzia pomiarowego, a wszystko zintegrowane w jednym dwuczęściowym narzędziu. Wąska łopatka jest lekka i trwała dzięki zastosowaniu tworzywa FiberCompTM.

5 rad przy wyborze roślin pod kątem dzikich pszczół

Zapewnij pokarm dla wszystkich

Rośliny kwitnące, które są odpowiednie dla pszczół miodnych, niekoniecznie są dobrym źródłem pokarmu dla dzikich pszczół. Ale, wszystkie rośliny, które dostarczają pokarm dzikim pszczołom, mogą być również wykorzystywane przez pszczoły miodne. Dlatego wybieraj rośliny ozdobne, których nektar i pyłek są szczególnie cenne dla dzikich pszczół.

Doceń pojedyncze kwiaty

W obrębie jednego gatunku, m.in. róż, dalii czy astrów, często występują odmiany o kwiatach pełnych i pojedynczych. Pszczoły wolą to drugie, ponieważ pyłek i nektar są dla nich łatwo dostępne.

Wybierz rośliny bez chemii

Kupuj ekologiczne nasiona i rośliny wyhodowane bez użycia pestycydów i innych chemikaliów. Substancje chemiczne mogą być szkodliwe, a nawet zabójcze dla dzikich pszczół i ich potomstwa.

Postaw na rodzime rośliny

Obce gatunki roślin z daleka rozmnażają się w naszym kraju w sposób niekontrolowany
i wypierają ważne lokalne źródła pyłku i nektaru. Dlatego najlepiej wybieraj rodzime rośliny.

Zapewnij nieprzerwane kwitnienie

Dzikie pszczoły potrzebują pokarmu od wiosny do jesieni. Wybierz rośliny, których okresy kwitnienia wzajemnie się uzupełniają.

Dodaj komentarz